Ganoderma Mantarının Önemli Bileşenleri

Ganoderma Mantarının Önemli Bileşenleri

Çoğu mantar ağırlıkça yaklaşık% 90 sudan oluşur. Geri kalan% 10,% 10-40 protein,% 2-8 yağ,% 3-28 karbonhidrat,% 3-32 lif,% 8-10 kül ve potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum içeren bazı vitamin ve minerallerden oluşur. mineral içeriğinin çoğunu selenyum, demir, çinko ve bakır oluşturur (Borchers ve ark. 1999). G. lucidum’un uçucu olmayan bileşenleri üzerinde yapılan bir çalışmada, mantarın% 1.8 kül,% 26-28 karbonhidrat,% 3-5 ham yağ,% 59 ham lif ve% 7-8 ham protein (Mau) içerdiği bulunmuştur. , Lin ve Chen 2001).

Bunlara ek olarak, mantarlar terpenoidler, steroidler, fenoller, nükleotidler ve bunların türevleri, glikoproteinler ve polisakkaritler gibi çok çeşitli biyoaktif moleküller içerir. Mantar proteinleri tüm gerekli amino asitleri içerir ve özellikle lizin ve lösin bakımından zengindir. Mantarların toplam yağ asitlerine göre düşük toplam yağ içeriği ve yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, mantarların sağlık değerine önemli katkıda bulunurlar (Chang ve Buswell 1996; Borchers ve ark. 1999; Sanodiya ve ark. 2009).

Polisakkaritler, peptidoglikanlar ve triterpenler, G. lucidum’da fizyolojik olarak aktif üç ana bileşendir (Boh ve ark. 2007; Zhou ve ark. 2007). Bununla birlikte, her bir bileşenin miktarı ve yüzdesi, Tablo 9.1’de gösterilen verilerle gösterildiği gibi, doğal ve ticari ürünlerde çok çeşitli olabilir. Hong Kong mağazalarında satın alınan 11 rastgele seçilmiş ticari lingzhi ürünü numunesi, iki ana aktif bileşen olan triterpenler ve polisakkaritler için değerlendirildiğinde, triterpen içeriğinin saptanamayan ile% 7.8 arasında değiştiği ve polisakkarit içeriğinin% 1.1-5.8 arasında değiştiği bulunmuştur. (Chang ve Buswell 2008). Bu varyasyonlar, kullanılan mantar türlerinde veya suşlarında farklılıklar ve üretim yöntemlerindeki farklılıklar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

KAYNAK: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

Paylaş:

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir